FILMS
April 11, 2023NOMINATIONS PER CATEGORY
April 12, 2023SCREENING SCHEDULE
(ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ)
FILMS IN COMPETITION
(ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ)
-Με ελληνικούς υπότιτλους-
THURSDAY - ΠΕΜΠΤΗ (May 11th, 2023)
1st Session - 1η Περίοδος - 18:00 (6:00 pm)
• Swan Song - 8’:43’’ (NORWAY - 2021, Student)
• The Artichoke Season - 9’:00’’ (ISRAEL - 2022, Student)
• Mirror Mirror - 9’:00’’ (SOUTH AFRICA - 2021)
• The Painter and The Poet - 14’:50’’ (UNITED KINGDOM - 2022)
• I Am Home - 2’:25’’ (UNITED STATES - 2021)
• Wimmelbook - 15’:12’’ (UNITED KINGDOM - 2021)
• Princess of Jerusalem - 26’:00’’ (FRANCE - 2021)
19:30 (7:30 pm) - BREAK
2nd Session - 2η Περίοδος - 19:45 (7:45 pm)
• Archibald’s Syndrome - 20’:00’’ (FRANCE - 2019)
• Pro Pool - 8’:00’’ (CANADA - 2022)
• Marianne - 16’:30’’ (FRANCE - 2021)
• Killing Ourselves - 15’:00’’ (ISRAEL - 2022)
• I Love You, I Hate You - 22’:53’’ (UNITED KINGDOM - 2021)
21:15 (9:15 pm) - BREAK
3rd Session 2η Περίοδος - 21:30 (9:30 pm)
• Mulika - 14’:00’’ (CONGO - 2022)
• Evacuation of Mama Emola - 18’:24’’ (INDONESIA - 2022)
• Pragma - 19’:00’’ (UNITED KINGDOM - 2022)
• Bumblebees - 8’:57’’ (UNITED STATES - 2021)
• Where Was I? - 14’:45’’ (UNITED KINGDOM - 2022)
• Quino’s Dream - 8’:00’’ (SPAIN - 2021, Animation)
23:00 (11:00 pm) - BREAK
4th Session - 4η Περίοδος - 23:10 (11:10 pm)
• Colonie - 13’:14’’ (FRANCE - 2022)
• Alone - 18’:17’’ (CROATIA - 2021, Student)
• Mantra - 17’:03’’ (FRANCE - 2022)
FRIDAY - ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (May 12th, 2023)
1st Session - 1η Περίοδος - 18:00 (6:00 pm)
• Estrellas Del Desierto - 18’:07’’ (CHILE - 2022)
• A Travers - 20’:00’’ (Réunion - 2022)
• Teo - 18’:00’’ (CHILE - 2021)
• Scrap - 14’:59’’ (IRELAND - 2022)
• The Delivery - 24’:50’’ (POLAND - 2021)
•Bourn Kind - 12’:00’’ (UNITED STATES - 2021)
• Mažoji - 11’:36’’ (LITHUANIA - 2022)
20:05 (8:05 pm) - BREAK
2nd Session - 2η Περίοδος - 20:20 (8:20 pm)
• Hardboiled - 27’:38’’ (UNITED STATES - 2022)
• Synthetic Love - 24’:00’’ (FRANCE - 2020)
• Seahorse - 21’:00’’ (NETHERLANDS - 2020)
• Housemaid #2 - 12’:06’’ (NETHERLANDS - 2021)
• Inglorious Liaisons - 11’:02’’ (FRANCE - 2021)
• White Eye - 21’:00’’ (ISRAEL - 2020)
22:30 (10:30 pm) - BREAK
3rd Session - 3η Περίοδος - 22:40 (10:40 pm)
• Nocturnal Burger - 27’:49’’ (UNITED STATES - 2022)
• Unborn Biru - 18’:53’’ (NORWAY - 2022)
• Pipes - 4’:03’’ (SWITZERLAND - 2022)
• Chimera - 25’:00’’ (UNITED STATES - 2021)
• Daphne - 18’:00’’ (CYPRUS - 2022)
SATURDAY - ΣΑΒΒΑΤΟ (May 13th, 2023)
Interviews with visiting creators 12:00-14:00 (12:00-2:00 pm)
1st Session - 1η Περίοδος - 15:30 (3:30pm)
Experimental/Music Video
• Bigger on the Inside - 11’:47’’ (UNITED STATES - 2022)
• Sunflower Siege Engine - 12’:23’’ (UNITED STATES - 2022)
• By Water - 12’:30’’ (UNITED STATES - 2022)
• Kogershin - 5’:30’’ (KAZAKHSTAN - 2022)
• Fur - 6’:36’’ (UNITED STATES - 2022)
• 19Seventy Free - 20’:00’’ (UNITED STATES - 2020)
• Little Yellow Flower - 29’:55’’ (TAIWAN - 2021)
• Takeaway - 5’:18’’ (UNITED KINGDOM - 2021)
Interviews with visiting creators 17:15-17:45 (5:15-5:45 pm)
2nd Session - 2η Περίοδος - 17:45 (5:45 pm)
• Canceled - 17’:06’’ (NETHERLANDS - 2022)
• Lilith & Eve - 6’:30’’ (UNITED KINGDOM - 2021)
• Chicken - 13’:28’’ (UNITED STATES - 2022)
• Christopher at Sea - 15’:00’’ (FRANCE - 2022)
• Airhostess-737 - 15’:07’’ (GREECE - 2022)
• Coming Out With The Help of a Time Machine - 15’:00’’ (UNITED STATES - 2021)
Interviews with visiting creators 19:10 (7:10 pm)
3rd Session - 3η Περίοδος - 19:25 (7:25 pm)
• The Sprayer - 8’:45’’ (IRAN - 2022)
• The Depotaton of a Model Citizen - 23’:35’’ (DENMARK - 2022)
• Dragonfly - 30’:00’’ (POLAND - 2022)
• Troy - 16’:07’’ (UNITED STATES - 2022)
• Let Me Go (The Right Way) - 17’:06’’ (UNITED STATES - 2021)
AWARDS CEREMONY - 21:15 (9:15 pm) EEST
LIVE STREAMING AT
https://www.youtube.com/channel/UCofqRsy71fh1y5i67WQkSmw
SUNDAY - ΚΥΡΙΑΚΗ (May 14th, 2023)
-Documentary Zone-
1st Session - 1η Περίοδος - 15:30 (3:30 pm)
• Superadapted, Partners of the Same Dream - 27’:00’’ (ARGENTINA - 2020)
• Pushing the Limits - 29’:00’’ (ARGENTINA - 2020)
• El Gran Teatro - 29’:00’’ (SPAIN - 2022)
17:00 (5:00 pm) - BREAK
2nd Session - 2η Περίοδος - 17:15 (5:15 pm)
• Tantamount - 15’:43’’ (UNITED STATES - 2022)
• Apnoia - 15’:00’’ (CANADA - 2021)
• Borderlands - 15’:01’’ (UNITED STATES - 2022)
• Pinheiro - 6’:37’’ (AUSTRIA - 2022)
• Kylie - 4’:38’’ (UNITED STATES - 2022)
• Battabang Mission, in Kike Figareto’s Footsteps - 22’:00’’ (SPAIN - 2020)
18:40 (6:40 pm) - BREAK
3rd Session - 3η Περίοδος - 19:00 (7:00 pm)
• Mariupol Defender - 27’:00’’ (UKRAINE - 2022)
• Dajla: Cinema and Oblivion - 15’:00’’ (SPAIN - 2020)
• Finding Alaa - 25’:00’’ (UNITED KINGDOM - 2022)
• Liturgy of Anti -Tanks Obstacles - 11’:44’’ (UNITED STATES - 2022)
Interviews with visiting creators 20:30 (8:30 pm)
AWARD ANNOUNCEMENT
BEST DOCUMENTARY SHORT FILM